Po dwuletnim spadku liczby nowych podmiotów pojawiających się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w ubiegłym roku nastąpiło mocne odbicie w górę. Dziennik „Puls Biznesu” przyjrzał się, co wpływa na zwiększenie entuzjazmu do zakładania przez Polaków nowych biznesów.
– Wyraźny wzrost jest efektem wejścia w życie od 1 stycznia 2019 r. niskiego 9-procentowego podatku CIT dla nowych i małych spółek. To zaczęło przekładać się na wzrost rejestracji przedsiębiorców w KRS – mówi „Pulsowi Biznesu” Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).
Tradycyjnie niedoścignionym liderem rejestracji w KRS jest województwo mazowieckie (15,5 tys. – o 1 tys. więcej niż w 2018 r.). Na drugim miejscu znajduje się woj. wielkopolskie (4,6 tys.), a na trzecim dolnośląskie (4,4 tys.). Najsłabiej wypadają woj.: opolskie (605), świętokrzyskie (633) i lubuskie (775).
Wśród miast od zawsze niekwestionowanym liderem jest stolica. W tamtym roku w Warszawie dokonano 12,6 tys. rejestracji, czyli o 900 więcej niż rok wcześniej – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Spektakularny spadek w tym rankingu notuje Wółka Kosowska, podwarszawska miejscowość będąca centrum hurtowego handlu azjatyckiego. Jeszcze niedawno każdego roku mieściła się w pierwszej „10” zakładania spółek. Z 98 rejestracjami w 2019 r. znalazła się dopiero na 39. miejscu. Spadek może wynikać z nasilonej ostatnio penetracji tego miejsca przez policję i służby specjalne i wykrywania wielu nieprawidłowości.
/puls biznesu/