Handel w Praktyce

Zmień styl przywództwa i uwolnij potencjał swoich pracowników

Ludzie poszukujący pracy dziś, oceniają propozycje także pod kątem wartości firmy, tego czy będą czuli się swobodnie. Tym samym modele zarządzania oparte na hierarchii i kontroli stają się przestarzałe, nieefektywne. Stephen M.R. Covey w swojej książce „Ufaj i inspiruj: Jak prawdziwie wielcy przywódcy wyzwalają wielkość w innych” poddaje analizie ten problem, proponując nowy model przywództwa, który lepiej odpowiada na potrzeby współczesnego świata.

Covey udowadnia, że liderzy muszą odejść od dowodzenia i kontrolowania, promując styl, który opiera się na zaufaniu i inspiracji. Według autora, przejście to jest kluczowe nie tylko dla zwiększenia zaangażowania pracowników, ale także dla stworzenia środowiska sprzyjającego innowacjom i kreatywności. Pokazał kontrast między dowodzeniem i kontrolowaniem a ufaniem i inspirowaniem.

Autor udowadnia, przywołując wiele przykładów, że podejście ufająco-inspirujące ma sens. Nowoczesny lider to ten, który uwalnia potencjał, inspiruje, czy też opiekuje się. Brzmi prosto, jednak Covey nie pozostawia złudzeń, że zmiana stylu zarządzania wymaga ogrom pracy: przemodelowania myślenia, postrzegania pracowników oraz odkrywania ich potencjału. A i tak to dopiero pierwszy krok, aby zacząć ufać i inspirować.

Książka to inspirujący przewodnik po nowym modelu przywództwa, który pokazuje, jak można wyzwolić potencjał ludzi i prowadzić organizacje do długoterminowego sukcesu. Jednak to, co jest w niej wyjątkowo cenne, to omówienie barier, z jakimi być może przyjdzie nam się zmierzyć. Zatem oprócz mocnego wsparcia merytorycznego, jak stać się liderem ufająco-inspirującym, autor polemizuje z wymówkami, które najczęściej blokują zmianę stylu zarządzania.

„To tutaj się nie sprawdzi”, „A co, jeśli…”, „Nie potrafię odpuszczać”, „Jestem tutaj najmądrzejszy”, „Taki jestem” – brzmi znajomo? – Covey rozprawia się z każdym naszym „ale”. Pozostaje tylko działanie.

Bardzo ważna książka dla wszystkich, którzy w tym pełnym zmian otoczeniu biznesowym, chcą znaleźć i uwolnić potencjał, który drzemie w ich firmach.

Powiązane artykuły