Handel w Praktyce

DESIGN I ARCHITEKTURA. MIŁOŚĆ CELU I FORMY.

12 czerwca rozpoczęło się głosowanie publiczne w drugiej edycji prestiżowego Plebiscytu „Polacy z werwą”, którego inicjatorem jest PKN ORLEN. Do 7 września internauci mogą oddawać głosy na nominowanych do tego tytułu. Zwycięzca otrzyma wyjątkową nagrodę – grant w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój zawodowy.



„Polacy z werwą” to pierwszy plebiscyt, który nagradza i promuje młodych Polaków w siedmiu najważniejszych dla rozwoju Polski dziedzinach: Nauka, Medycyna, Ochrona środowiska, Design i architektura, Innowacje w biznesie, Kultura i Sport. Celem akcji jest pokazanie młodych, wybitnie uzdolnionych ludzi, którzy tworzą rozwiązania i projekty przyczyniające się do budowy nowoczesnej Polski. Siedem kategorii, mechanizm wyboru laureatów oraz nagroda finansowa przeznaczona na dalszy rozwój wyróżniają Plebiscyt „Polacy z werwą” spośród podobnych akcji. Dodatkowym wymiarem nagrody jest szeroka kampania informacyjna, dzięki której informacje o dokonaniach kandydatów Plebiscytu docierają do szerokiej opinii publicznej.

W kategorii Design i architektura zespół jurorski pod przewodnictwem Tomasza Sadurskiego nominował 3 młodych, obiecujących projektantów: Natalię Paszkowską, Hugona Kowalskiego i Jana Lutyka.

Pracownia Natalii Paszkowskiej – WWAA, to niezwykle ciekawy zespół młodych polskich architektów i designerów, którzy działają na wielu polach: tworzą budynki mieszkalne, rozpoznawalne obiekty publiczne, tymczasowe struktury miejskie, a także wnętrza, scenografie, czy aranżacje wystaw. Młoda architekt marzy o tym, by zaprojektować i wybudować budynek, który byłby niezawodny w sensie swojej funkcjonalnej przydatności rozpatrywanej na przestrzeni czasu.

Hugon Kowalski to architekt, który w konkursie Archiprix International/Hunter Douglas Awards 2013 zdobył nagrodę za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Swoimi projektami chce zwiększać świadomość przestrzeni, w której żyjemy, ukazuje w nich wizje co by było, gdyby… W zupełnie nowy sposób pokazuje przestrzenie, które dziś z jakiegoś są niezauważalne. Chce pobudzać do dyskusji.

Najbardziej znaną pracą trzeciego z nominowanych – Jana Lutyka jest stołek Ribbon. Lekka konstrukcja ze sklejki wydaje się przeplatać w przestrzeni niczym wstążka. Za ten projekt Lutyk otrzymał kilka ważnych nagród. W swoich pracach prowadzi dialog między różnymi, niekiedy zupełnie niepowiązanymi ze sobą dziedzinami, eksplorując własne zainteresowania i możliwości. Zawodowo marzy o tym, by móc wpływać na świat poprzez projektowanie dobrych, potrzebnych rzeczy.

Od 12 czerwca wszyscy Polacy mogą głosować na swoich faworytów i w ten sposób wybrać finalistów Plebiscytu – po dwóch w każdej z siedmiu kategorii. W każdej z nich można wskazać tylko jedną osobę. Głosy oddawać można poprzez stronę internetową www.polacyzwerwa.pl.
Głosowanie publiczne trwać będzie do 7 września 2014 r., zaś nazwiska Laureatów Plebiscytu poznamy podczas uroczystej Gali w październiku 2014 r.

Powiązane artykuły