Handel w Praktyce

Święta z portfelem w tle

Większość badanych tegoroczne Boże Narodzenie sfinansowała z bieżących wydatków i oszczędności. Wśród nielicznej grupy zaciągających kredyty więcej jest mężczyzn niż kobiet. To wyniki ankiety przeprowadzonej wśród internautów Money.pl.


W porównaniu z poprzednim rokiem nieznacznie zwiększyła się liczba osób, które mogły sobie pozwolić na bardziej wystawne święta. Ponad 18 procent ankietowanych wydało na Boże Narodzenie całkiem sporo, bo aż od 500 do 1000 złotych. Jak wynika z badania Money.pl najdroższe święta z rachunkiem powyżej 2 tysięcy złotych urządzi ponad 7 procent respondentów. Z kolei ponad 12 procent nie potrafi odpowiedzieć podać konkretnej kwoty.


Źródło: Ankieta Money.pl

W porównaniu z 2013 rokiem zwiększyła się grupa najbardziej hojnych i zasobnych mikołajów, którzy na podarki dla najbliższych wydali ponad 1000 i 2000 tysiące złotych. To oni najchętniej kupowali smartfony, sprzęt RTV/AGD, komputery i tablety. Ponad 13 procent ankietowanych nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile zamierza wydać na prezenty.


Źródło: Ankieta Money.pl

Nie lubimy zadłużać się na święta. Większość uczestników ankiety Money.pl deklaruje, że wydatki związane ze świątecznymi prezentami pokryła z bieżących wydatków i oszczędności. Nieliczni podczas zakupów ratowali się kartą kredytową lub debetem (niecałe 13 procent). Tu w porównaniu z poprzednim rokiem wzrost jest minimalny. Co dwudziesty ankietowany, podobnie jak przed rokiem, zapłacił za prezenty bonami towarowymi.


Źródło: Ankieta Money.pl. Można było wybrać kilka odpowiedzi.

Tylko nieliczni zdecydowali się na zaciągnięcie pożyczki w banku lub zakupy na raty. Co ciekawe, w tej grupie prym wiodą panowie. To oni częściej niż kobiety decydowali się na wzięcie kredytu i płacenie za zakupy kartą kredytową. Panie wolały finansować święta z własnych oszczędności.


Źródło: Ankieta Money.pl

Ankietę przeprowadzono wśród 1260 internautów Money.pl w okresie od 8 do 14 grudnia 2014.

Powiązane artykuły