Handel w Praktyce

Nowe powierzchnie handlowe, wzrost transakcji oraz odbudowa obrotów i odwiedzalność – to główne wnioski raportu PRCH RETAIL RESEARCH FORUM za i półrocze 2022 r.

Nowe powierzchnie handlowe, wzrost transakcji oraz odbudowa obrotów i odwiedzalność – to główne wnioski raportu PRCH Retail Research Forum za I półrocze 2022 r.

Raport Retail Research Forum za pierwsze półrocze 2022 r., przygotowany przez Polską Radę Centrów Handlowych, pokazał, że dla branży był to czas powrotu do wyników sprzed pandemii i odrabiania strat. Powierzchnia handlowa wzrosła o 97 tys. mkw. GLA, a kolejne 390 tys. mkw. GLA było w budowie. Sfinalizowano kilkanaście transakcji inwestycyjnych na łączną kwotę 800 mln Euro. Jednocześnie obroty centrów handlowych były w tym okresie o 6,3% wyższe niż w pierwszym półroczu 2019 r., a odwiedzalność wyniosła 98,6% tej z 2019 r.

– Z analizy raportu Retail Research Forum wynika, że w I półroczu 2022 r. branża centrów handlowych odbudowywała swój potencjał, wracając do wyników i trendów sprzed pandemii. Poziomy obrotów przekroczyły, a odwiedzalność osiągnęła 99% tej sprzed pandemii. Inwestorzy wydali blisko 2,9 mld Euro na nieruchomości komercyjne, w tym 800 mln Euro na obiekty handlowe. Z kolei dzięki otwarciu 11 nowych parków handlowych w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców i rozbudowie 4 większych galerii powierzchnia handlowa osiągnęła 12,74 mkw. GLA – informuje Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

W I połowie 2022 r. na rynku nieruchomości komercyjnych sfinalizowano blisko 60 transakcji o wartości przekraczającej 2,88 mld Euro. Za 26% spośród tej kwoty, czyli 800 mln Euro odpowiadają transakcje dotyczące nieruchomości handlowych. W największym stopniu przyczyniły się do nich dwie duże transakcje dotyczące przejęcia 50% udziałów portfela M1 przez PIMCO oraz 49% udziałów portfela EPP przez I Group.

Dane z rynku inwestycyjnego pokazują przyrost nowej powierzchni handlowej GLA o 97 tys. mkw., czyli ok. 8% więcej niż w I półroczu 2021 r., gdy do użytku oddano ok. 90 tys. mkw. GLA. Dzięki otwarciu 11 nowych parków handlowych w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców oraz rozbudowie 4 centrów handlowych, łączne zasoby powierzchni handlowej na polskim rynku osiągnęły poziom ok. 12,74 mln mkw., czyli 334 mkw. na 1000 mieszkańców (683 mkw. na 1000 mieszkańców w 8 największych aglomeracjach). W budowie pozostaje kolejne 390 tys. mkw. GLA, w tym 240 z przewidywanym terminem otwarcia w II połowie 2022 r. Najbardziej popularnym formatem pozostają centra handlowe, które stanowią 84% zasobów handlowych w Polsce. Parki handlowe odpowiadają za 14%, a 2% to centra wyprzedażowe (tzw. outlety).

Przedstawione dane wskazują, że po okresie pandemii rynek centrów handlowych wraca do dobrej kondycji. Należy jednak pamiętać o trudnym otoczeniu makroekonomicznym i politycznym. To zarówno kwestie inflacji, sytuacji gospodarczej, cen nośników energii i jej możliwych niedoborów jak i niestabilnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie.


Więcej szczegółowych danych można znaleźć w treści raportu PRCH Retail Research Forum za I półrocze 2022 r. Publikacja jest dostępna na stronie Polskiej Rady Centrów Handlowych w języku polskim i angielskim. Przygotował ją zespół ekspertów z siedmiu firm i organizacji, badających polski rynek nieruchomości na podstawie danych własnych oraz zgromadzonych przez PRCH. W gronie ekspertów tego wydania publikacji pod redakcją PRCH znaleźli się przedstawiciele:

• BNP Paribas Real Estate Poland
• Cushman & Wakefield
• GfK
• METRO Properties
• JLL
• Colliers
oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych

Powiązane artykuły