Prawie 50 tys. – tyle wynosi liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce magazynowej w 2018 r., podaje GUS. To wzrost o niecałe 20 tys. w ciągu ostatnich 4 lat. Jest to niezwykła szansa rozwoju branży, a jednocześnie wyzwanie z zakresu bhp.
20 osób na jedno stanowisko
Według raportu Grupy Progres branża logistyczna jest w ścisłej czołówce specjalizacji 2018 r., w których chcieliby pracować kandydaci. Jednak pomimo dużego zainteresowania, w branży wciąż brakuje rąk do pracy. W poprzednim roku o jedno miejsce rywalizowało średnio 20 osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska: specjalisty ds. logistyki, trenera procesów i operatora wózka widłowego. Jednocześnie, jak pokazują dane z kampanii „Jeden telefon i masz pracę” Grupy Progres, braki kadrowe będą wypełniać nie tylko rodzimi pracownicy, ale również obywatele Ukrainy – w 2018 r. aż 66 proc. z nich myślących o wyjeździe do Polski w celach zarobkowych deklarowało, że chciałoby podjąć w Polsce pracę w branży logistycznej: zarówno mężczyźni (42 proc.), jak i kobiety (58 proc.). Badanie „Bezpieczeństwo w pracy w Polsce 2018” na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy pokazało, że wśród obywateli Ukrainy transport i logistyka cieszy się dużym zainteresowaniem, a pracę w tej branży zadeklarowało 9 proc. respondentów badania.
Prawie 7 tys. wypadków w 2018 r.
Branża magazynowa i produkcyjna pod względem zatrudnienia jest jedną z najdynamiczniej się rozwijających i nic nie wskazuje na to, aby doszło do spowolnienia. Obecnie w tej branży pracuje niemalże 3 mln osób, przede wszystkim w wieku do 25 lat. Jak podaje raport SEGRO i Randstad Polska „Rynek magazynowy i lekkiej produkcji – wyzwania i trendy w zatrudnieniu” z 2018 r. prawie 40 proc. pracodawców magazynowych i produkcyjnych planuje w najbliższych miesiącach pozyskać nowych pracowników. W większości będą to pracownicy fizyczni, w których pracy przestrzeganie zasad bhp powinno być szczególnie istotne. Według danych GUS w 2018 r. w branży transportu i gospodarki magazynowej miało miejsce 6885 wypadków, w tym 33 ze skutkiem śmiertelnym. W porównaniu z 2017 r. widoczna jest niewielka poprawa, zarówno jeśli chodzi o liczbę wypadków (6949), jak i wypadki ze skutkiem śmiertelnym (56). Jednocześnie analizując dane z poprzednich lat można zauważyć, że wielkość zatrudnienia w branży jest wprost proporcjonalna do wzrostu wypadkowości.
Potencjalne zagrożenia w magazynie i ich zapobieganie
– Uszkodzenia systemów regałów wysokiego składowania, zagrożenia wynikające z nieodpowiedniej organizacji ruchu wewnątrzzakładowego, kolizje wózków jezdniowych z infrastrukturą magazynową – to tylko kilka potencjalnych niebezpieczeństw, mogących mieć miejsce podczas pracy w magazynie. Według badania przeprowadzonego przez CIOP najwięcej wypadków przy pracy powoduje nieprawidłowe zachowanie się pracownika, które najczęściej jest wynikiem niewiedzy. W przypadku cudzoziemców, problem ten może przybierać na sile. Podstawą w każdym magazynie powinno być przeprowadzanie szkoleń bhp skrojonych na miarę zakresu obowiązków pracownika, gdzie wiedza teoretyczna jest uzupełniana praktycznymi ćwiczeniami, a całość jest prowadzona w sposób przystępny i zrozumiały. Jak się bowiem okazuje, w przypadku obcokrajowców największym problemem dotyczącym szkoleń bhp jest bariera językowa – podaje raport „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2018”. Zatem niezwykle istotna jest również jasna i uniwersalna komunikacja wewnątrzzakładowa. Na przykład przedstawienie informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach w formie piktogramów, może uchronić pracownika od wypadku, a nawet uratować mu życie – zauważa Przemysław Lewicki, Kierownik ds. BHP i Zarządzania Ciągłością Biznesu DHL Exel Supply Chain.
Pracownicy są świadomi swojego wpływu na bhp w miejscu pracy
Polacy pracujący w branży logistycznej i transportowej z reguły są świadomi odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym pracowniku za zdrowie i życie swoje, oraz innych osób. Według danych z raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce” z 2017 r., spośród badanych branż w małych i średnich przedsiębiorstwach, pracownicy tego sektora deklarują, że są świadomi własnej roli, jako podmiotów wywierających największy wpływ na bezpieczeństwo w swojej firmie (83 proc.). – To bardzo dobra informacja, że pracownicy są świadomi wagi własnego wpływu na stan bhp w swoim miejscu pracy. Pracodawcy nie powinni spoczywać na laurach i w dalszym ciągu sukcesywnie uświadamiać zatrudniane osoby, jak ważnie jest zachowanie zasad bhp w pracy, stale motywować do ich przestrzegania. Pamiętajmy, że podstawą w procesie zarządzania bezpieczeństwem jest profilaktyka, w tym zapewnianie odpowiednich warunków pracy. Mamy wysoko postawioną poprzeczkę, bo jako kraj z tak rozwiniętą branżą logistyczną, a zarazem z rosnącym zapotrzebowaniu na usługi tego sektora, powinniśmy stawiać sobie za cel kreowanie standardów bhp w tej dziedzinie w skali międzynarodowej – mówi Marek Maszewski, Dyrektor Działu Nadzoru SEKA S.A., członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie: www.bezpieczniwpracy.pl.
Ciekawostki na temat kultury bezpieczeństwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook www.facebook.com/bezpieczniwpracy oraz LinkedIn https://www.linkedin.com/company-beta/17927028/?pathWildcard=17927028.