Handel w Praktyce

TOP 20 finalistów konkursu Nagroda Jamesa Dysona

Nowa bio-skóra, przełomowa antykoncepcja dla mężczyzn i toaleta niepodłączona do kanalizacji. To tylko niektóre ze zwycięskich projektów w TOP 20 finalistów konkursu Nagroda Jamesa Dysona.

Sztuczna inteligencja wspierająca osoby niepełnosprawne, wykorzystanie biopolimerów uzyskanych z wodorostów do produkcji środka zmniejszającego palność, czy opatrunek z innowacyjnego „myślącego” tworzywa. Nie są to elementy scenariusza filmu sci-fi, ale pomysły zgłoszone do międzynarodowego konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Po rozpatrzeniu ponad 2000 zgłoszeń jury składające się z pracowników firmy Dyson, wyłoniło TOP 20 najlepszych projektów konkursowych. Teraz sir James Dyson przyzna główne nagrody wybranym finałowym projektom. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 listopada 2021r.

Wraz z ogłoszeniem 20 finałowych projektów rozpoczął się międzynarodowy etap konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2021. Wszyscy finaliści mają szansę na otrzymanie nagrody głównej, która obejmuje wsparcie finansowe na rozwój projektu w wysokości 30 tysięcy funtów.

W sierpniu br. rozstrzygnięto etapy krajowe konkursu i przyznano nagrody oraz wyróżnienia w 28 krajach i regionach świata. W Polsce zwycięzcami etapu krajowego zostali Mike Ryan i Aleksander Trakul, którzy zaprojektowali maszynę Xtrude Zero, utylizującą zużyte maseczki chirurgiczneXTRUDE ZERO to publicznie dostępna maszyna, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. Więcej o wynalazku młodych studentów można obejrzeć w dedykowanym filmie, dostępnym tutaj. Nagrodzono również inne najróżniejsze wynalazki z pozostałych 27 państw, jednak to dopiero początek kolejnych poszukiwań najbardziej obiecujących młodych wynalazców i wynalazczyń z całego świata.

20 finałowych projektów

Jako pracownicy firmy Dyson jesteśmy przekonani, że najlepsze pomysły powstają dzięki różnorodności perspektyw oraz doświadczeń. Nasi jurorzy posiadają rozległą wiedzę i kompetencje, które zdobyli pracując w różnych zespołach badawczych, projektowych i rozwojowych firmy Dyson. Specjalizują się w wielu obszarach, takich jak mikrobiologia, automatyzacja, zrównoważony rozwój, programowanie, projektowanie silników i rozwiązań technicznych, prototypowanie, medycyna czy produkcja. Dołączyli do nich najlepsi studenci Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, co pozwoliło uzyskać świeże spojrzenie na proces projektowania wynalazków.

Wierzę, że konkurs Nagroda Jamesa Dysona nad wyraz skutecznie zachęca młodych inżynierów do tego, aby koncentrowali się na swoich pomysłach i sprawnie wcielali je w życie. Konkurs tworzy podatny grunt do rozwoju innowacji, a ponadto zapewnia młodym wynalazcom wsparcie i uznanie, bez których trudno jest osiągnąć sukces, mówi John McGarva – Global Head of Design Engineering w firmie Dyson, członek jury konkursu.

Jurorzy przeanalizowali, omówili i ocenili wszystkie wynalazki, które dostały się do finałów krajowych, a następnie spotkali się zdalnie, aby wyłonić ostatecznych finalistów.

Kiedy wybieraliśmy 20 projektów finałowych, największe wrażenie zrobiło na mnie to, że w przypadku wielu zgłoszeń źródłem inspiracji była bardzo ludzka cecha, a mianowicie empatia. Wynalazki powstały po to, aby pomóc osobom zmagającym się z różnymi problemami: niepełnosprawnościami ruchowymi, wadami wzroku, barierami komunikacyjnymi itp. Zajmując się tymi kwestiami, młodzi wynalazcy dowiedli, że troszczą się o innych i naprawdę chcą zrobić coś dla dobra ludzi, którym na co dzień żyje się trudniej. Mówi Eilenne Loh – Floorcare Design Engineer w firmie Dyson, członkini jury konkursu.

Niewyczerpane źródło innowacji

Studenci z całego świata po raz kolejny dowiedli, że innowacja nie zna granic i że dzięki niej mogą się przyczynić do rozwiązania najtrudniejszych problemów współczesnego świata. Rok 2021 przyniósł kolejne rekordy: jeszcze nigdy nie zgłoszono do konkursu tak wielu projektów – tym razem było ich ponad 2000. Do międzynarodowego finału trafiły unikalne wynalazki, które mogą ułatwić rozwiązanie globalnych problemów. System rozpoznający różne rodzaje plastikuurządzenie ułatwiające rysowanie osobom z niepełnosprawnościami, a może nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn? Wszystkie te projekty mogą zmienić nasz świat na lepsze. Wiele z nich opracowywano przez ostatnie dwa lata, czyli podczas pandemii. Członkowie zespołów musieli współpracować zdalnie i maksymalnie wykorzystać dostępne materiały, ponieważ liczne laboratoria były zamknięte.

Jaki projekt zasługuje na wejście do międzynarodowego finału?Kay Yeong, Lead Technology Scout w firmie Dyson, wyjaśnia: Wynalazek powinien być dobrze zaprojektowany i rozwiązywać rzeczywisty problem w oparciu o rzetelne badania. Uczestnicy powinni pokazać, że naprawdę rozumieją naturę problemu, słuchają ekspertów i docelowych użytkowników oraz sprawdzają skuteczność swoich rozwiązań by stale je ulepszać.

Kluczowe jest to, żeby projekt był doskonale przemyślany. Warto pokazać, że świadomie zastosowało się podejście iteracyjne i było otwartym na błędy, z których wyciągnęło się wnioski, aby ulepszyć rozwiązanie. Opracowanie dobrego wynalazku wymaga czasu, a porażki są niezbędne do jego udoskonalenia. Mówi Alex Davison, student Instytutu Inżynierii i Technologii Dyson

Jak wobec tego wyglądają wynalazki przyszłości? Poznaj 20 projektów finałowych, czytając opisy zamieszczone na stronie firmy Dyson.

Już wkrótce, bo 17 listopada 2021 roku, sir James Dyson ogłosi zwycięzców ostatniego etapu międzynarodowego konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona.

Powiązane artykuły