Handel w Praktyce

Szeroka oferta osobistych prezentów szansą na wyższe przychody z handlu

Warszawa, 1 grudnia 2014 r. – Kluczem do zwiększenia przychodów sprzedawców detalicznych w 2015 roku może być rozbudowana oferta osobistych, niebanalnych prezentów, zwłaszcza w okresach świątecznych. Tak wynika z badania zleconego przez firmę MasterCard, poświęconego świątecznym nawykom konsumenckim, które pokazuje, że Polacy wolą otrzymywać i wręczać bliskim prezenty, które są przemyślane (65%) i mające bardziej osobisty charakter (50%).


Badanie zostało przeprowadzone wśród 15.000 Europejczyków, reprezentujących 17 krajów, w tym Polskę. Jego celem było poznanie świątecznych zwyczajów zakupowych Europejczyków w dobie konsumpcjonizmu i chronicznego braku czasu. Można pokusić się o stwierdzenie, że wyniki badań stanowią też odzwierciedlenie utrzymującej się presji ekonomicznej, odczuwanej przez mieszkańców Starego Kontynentu. Badanie pokazuje, iż w obecnych czasach najcenniejsze są przemyślane prezenty: Polacy przy obdarowywaniu najbliższych kierują się troską o nich (65%) i ich potrzebami (58%).

Z badania wynika także, że blisko 41% Polaków uważa wręczenie gotówki w formie prezentu za mało przemyślane. Mimo to aż 16% osób przyznała się, że mogłoby podarować kiedyś taki prezent. Stanowi to szansę dla detalistów, którzy mogliby pomóc klientom dokonywać zakupów w bardziej przemyślany sposób. Pomogłoby to zwiększyć ich przychody, jakich nie zapewnią klienci decydujący się na wręczanie najbliższym gotówki.

Zgodnie z wynikami badań, Polacy zwykle rozpoczynają kupowanie prezentów z miesięcznym (39%) lub tygodniowym wyprzedzeniem (38%). Jeśli jednak chodzi o zakupy robione na ostatni moment, celują w tym głownie mężczyźni (43%), choć i kobietom zdarza się zwlekać (33%). Co interesujące, polscy mężczyźni dominują wśród Europejczyków w kategorii zakupów robionych w ostatniej chwili.

„Najbardziej popularne trendy w nawykach konsumenckich związanych z kupowaniem prezentów dla bliskich to troska oraz personalizacja. Jesteśmy zdania, że ta wiedza będzie cenna dla sprzedawców detalicznych, którzy rozważają, jak zmaksymalizować sprzedaż w 2015 roku. Firma MasterCard dostarcza detalistom na całym świecie wiedzę i rozwiązania, które umożliwiają im rozwój. Dzięki temu badaniu oraz innym zdobytym danym, m.in. wynikom badania The Digital Sharing and Trust Study poświęconego celom odwiedzin konsumentów na stronach internetowych; danym uzyskanym za pomocą narzędzia SpendingPulse™, służącego do monitorowania sprzedaży detalicznej na rynkach; oraz dzięki danym z dorocznego rankingu najpopularniejszych miast świata, Global Destination Cities Index, firma MasterCard jest w stanie dostarczać detalistom wiedzę, która pomoże im zaplanować najbliższą przyszłość” – powiedział Javier Perez, President, MasterCard Europe.

Wyniki badania pokazują również, iż doświadczenia Polaków związane z obdarowywaniem innych prezentami są ponadpokoleniowe. Klienci w wieku minimum 55 lat (48%) nieco częściej żałowali wyboru nietrafionego prezentu niż klienci w wieku 18 – 34 lat (34%). Niezależnie zatem od metryki, wszyscy klienci mogą pozytywnie przyjąć aktywną pomoc ze strony detalistów przy wyborze podarunków.

Oto pozostałe najważniejsze wnioski dotyczące świątecznych zwyczajów zakupowych Europejczyków:

  • Dwóch na trzech (66%) Europejczyków zapłaci kartą, kupując w sklepie stacjonarnym;
  • Kupując w Internecie klienci na ogół preferują płatności kartą kredytową (39%) lub debetową (25%).
  • Klienci w Grecji (60%) zwlekają z zakupami najdłużej, robiąc je dopiero na tydzień przed świętami.
  • Najlepiej pod względem planowania z wyprzedzeniem wypada Wielka Brytania – blisko 40% klientów zaczyna robić zakupy na miesiąc przed świętami.
  • Blisko 90% klientów w Szwecji i Francji płaci kartą podczas zakupów w sklepach stacjonarnych.

Powiązane artykuły