Handel w Praktyce

Martin Mellor na konferencji „Media przyszłości” opowie o tym, jak technologia 5G zmieni świat mediów

Zwiększenie liczby mobilnych usług wideo, transmisji live, to tylko niektóre zmiany jakie czekają świat mediów po wprowadzeniu technologii 5G. O tym, co nadejdzie już za kilka lat opowie w trakcie wystąpienia otwierającego organizowaną przez PAP konferencję „Media Przyszłości” – Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce (4 grudnia 2019).

W opinii Mellora dostępna wkrótce na całym świecie technologia transmisji danych piątej generacji (5G) oferująca prędkość w gigabitach na sekundę będzie miała niebagatelny wpływ zarówno na używane przez nas urządzenia osobiste, jak i przemysł. 5G to nie tylko błyskawiczna komunikacja. Pojawią się nowe urządzenia zdolne przechowywać ogromne ilości danych, odporne na ataki hakerskie, o dłuższej żywotności baterii. W związku z tym powstaną nowe modele biznesowe we wszystkich sektorach przemysłu, a media to jeden z sektorów, który musi najwięcej zyskać. Szybka transmisja danych umożliwi rozwój mobilnych usług wideo, wideo 360 stopni, turystyki wirtualnej.  

Jak podkreślał w jednym ze swoich tekstów eksperckich Mellor, żadna poprzednia generacja technologii mobilnej nie była w stanie stymulować wzrostu gospodarczego w takim stopniu, jak właśnie 5G. Nie tylko połączy ona ludzi, ale i umożliwi rozwój Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) oraz czwartej rewolucji przemysłowej.

Według Mellora infrastruktura cyfrowa może sprawić, że odległość między poszczególnymi jednostkami czy urządzeniami będzie mniej istotna niż kiedykolwiek. Inteligentne miasta, przemysłowy IoT, rzeczywistość rozszerzona, autonomiczny transport i zdrowie cyfrowe to tylko niektóre z ekscytujących perspektyw, które można zrealizować dzięki wsparciu ekosystemu piątej generacji.

Oczekuje się, że wdrożenie konsumenckiej sieci 5G przyspieszy w 2020 r. Większość jej indywidualnych użytkowników stanowić będą klienci wymieniający swoje stare telefony na nowe kompatybilne urządzenia. Biorąc pod uwagę dynamikę rynku, do końca 2024 r. prognozuje się 1,9 miliarda użytkowników 5G. Będzie to stanowić ponad 20 procent wszystkich abonamentów mobilnych.

Martin Mellor to ekspert z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży ICT. W firmie Ericsson pracuje od 2006 roku. Jest aktywnym promotorem technologii 5G w Polsce. Współpracuje z centrami R&D Ericsson w Polsce, przemysłem, środowiskami akademickimi oraz startupami w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Jest mentorem w nagrodzonym przez Komisję Europejską programie IT for SHE. Ukończył fizykę teoretyczną i stosowaną na Uniwersytecie w Nottingham.

„Media przyszłości” to konferencja o przyszłości mediów, kierunkach rozwoju ekosystemu informacyjnego i roli innowacji cyfrowych w komunikacji społecznej. Organizowana przez Polską Agencję Prasową przy współpracy międzynarodowych ekspertów, analityków oraz managerów branży mediów i nowych technologii. W programie panele, warsztaty i spotkania profesjonalistów środowiska medialnego, technologicznego oraz biznesowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej szczegółów na temat konferencji oraz rejestracja na stronie https://mediaprzyszlosci.pap.pl/.

Źródło informacji: PAP

Powiązane artykuły