Handel w Praktyce

Biznesowa przyjaźń polsko-estońska

Współpraca gospodarcza pomiędzy Polską i Estonią jest coraz intensywniejsza. Według informacji podanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w 2020 r. wymiana handlowa pomiędzy krajami wzrosła o 6 procent. Co więcej, stan bezpośrednich inwestycji estońskich w Polsce na koniec 2020 r. wyniósł 188 mln EUR (zmiana roczna +20%), co stanowi 2,1% kapitału estońskiego zainwestowanego za granicą i stawia Polskę na 8 pozycji w tej kategorii – wynika z danych Eesti Pank. Niedawno relacje gospodarcze jeszcze bardziej się zacieśniły poprzez otwarcie nowego oddziału firmy Tavex w Gdyni, na którym obecny był m.in. Ambasador Republiki Estońskiej w Polsce, Pan Martin Roger. Wybór lokalizacji nowej placówki nie był przypadkowy.

Coraz większe zainteresowanie finansami

Trójmiasto jest znane na biznesowej mapie Polski – nie mogło nas tu nie być. To, co sprzyja otwieraniu nowych placówek, to rosnące zainteresowanie inwestycjami wśród Polaków. Uczymy się, że lokata bankowa nie jest jedynym rozwiązaniem i nie uratuje ona naszych środków finansowych przed inflacją. Polacy coraz częściej dostrzegają potrzebę lokowania części oszczędności w fizycznym złocie – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex. Dodatkowym bodźcem otwarcia nowego oddziału było również to, że – pomimo pandemii ­– nadal chcemy podróżować i coraz częściej wybieramy dalekie destynacje. Waluty tych krajów również można u nas dostać. Wbrew temu, co się często mówi, Polacy nadal cenią sobie możliwość korzystania z gotówki, co więcej jest ona potrzebna w gospodarce. W tym wszystkim konieczny jest nam zdrowy kompromis. Potrzebujemy zarówno płatności gotówką, jak i kartą. Wykluczanie jednych jest drogą donikąd dodaje.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach będzie nam ciężko zapłacić kartą. Dla wielu może być zaskoczeniem, że w często wybieranej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii dominują płatności gotówką (53%), podobnie Grecji – 75,2% wszystkich transakcji to transakcje gotówkowe – wynika z badania Estimate of the share of cash in total POS payment transactions in 38 countries in Europe in 2019. Dla porównania w Polsce udział płatności gotówką wynosi niecałe 50%.

Relacja między Tallinnem i Gdynią

Tavex wywodzi się z Estonii. Będąc w firmie już od ponad 6 lat obserwuję, jak różnią się nasze kultury pracy. Estończycy są otwarci na nowe przestrzenie, na nowe miejsce – pewnie dlatego, że ich rynek jest dość mały – bardzo zależy im na tym, żeby wychodzić do zewnętrznych klientów. Cechują się otwartym podejściem do potrzeb, wymagań partnerów biznesowych. Jest to coś, czego możemy się od nich uczyć – dodaje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu w Tavex.

Firma Tavex 6 lipca br. otworzyła placówkę w Galerii Klif w Orłowie. Wizyta Ambasadora Estonii – Martina Rogera – podczas uroczystości to dowód na dobre relacje gospodarcze między Polską, a Estonią. W Trójmieście, jak we wszystkich oddziałach Tavex, można m.in.: odebrać zamówienia internetowe, osobiście zakupić złoto, srebro lub platynę inwestycyjną, skorzystać z możliwości wymiany ponad 60 walut, zrealizować przekaz pieniężny. Warto wiedzieć, że firma Tavex posiada innowacyjne rozwiązanie fintech do międzynarodowych przekazów pieniężnych, które stanowią lepszą alternatywę niż te tradycyjne.

Cieszę się, że firma Tavex intensywnie się rozwija – to już czwarty otwarty oddział w Polsce. Przedsiębiorstwo znajduje się w czołówce eksporterów na polski rynek, jest także dużym inwestorem. Przy tym trzeba wspomnieć, że to stosunkowo młoda firma w Polsce. Warto wiedzieć, że Tavex zainwestował już w Polsce ponad 3 mln EUR i obecnie zatrudnia w kraju blisko 50 osób. Firma jest wiodącym sprzedawcą metali szlachetnych i dealerem forex w Europie Północnej. Dla mnie jako Ambasadora ważne jest wspieranie takiej współpracy biznesowej. Myślę, że to bardzo naturalne, że estońska firma jest obecna w Trójmieście. Mamy coś, co nas łączy – Morze Bałtyckie. Co więcej, najprawdopodobniej z ludźmi mieszkającymi nad Bałtykiem mamy również podobny sposób myślenia. Z tego powodu bardzo się cieszę, że to otwarcie się zmaterializowało – wskazuje Martin Roger, Ambasador Republiki Estońskiej.

Ambasador podczas otwarcia podkreślał również, że ostatnio obserwuje, iż coraz więcej firm z Estonii odkrywa i docenia polski rynek. Estońskie firmy częściej wybierają Polskę jako pierwszy rynek eksportowy.

Warto wiedzieć, że na początku maja br. odwiedziła nas Prezydent Estonii i firma Tavex była jednym z wybitnych przedstawicieli biznesowych podczas spotkania. To pokazuje siłę naszych relacji biznesowych. Chcę również podkreślić, że Polska nie jest łatwym rynkiem, ponieważ jest on bardzo konkurencyjny. Jednak myślę, że kiedy ma się jasno określone cele i dobrą technologię oraz rozumie się wymagania rynku, można osiągnąć sukces – podsumowuje Martin Roger, Ambasador Republiki Estońskiej.

Powiązane artykuły