Handel w Praktyce

Binzes tkwi w funduszach nieruchomości. Przyszłość REIT-em stoi

Popularny na całym świecie REIT  (Real Estate Investment Trust), fundusz nieruchomości, który daje możliwość pozyskiwania znacznych zasobów kapitału z rynku wkrótce zadebiutuje w Polsce. Największym powodzeniem cieszy się w krajach zachodnich – ponad połowa wszystkich funduszy działa na terenie Stanów Zjednoczonych. W Polsce trwają prace nad zmianą prawa, które ma umożliwić także u nas tworzenie REIT-ów, ze wszystkimi preferencjami podatkowymi.

 

Popularne od wielu lat na całym świecie fundusze i spółki REIT, stały się alternatywą dla obligacji czy lokat bankowych. Model ten powoli wkracza do Polski. Coraz więcej firm myśli o stworzeniu własnego funduszu, którego główne zalety to zwolnienie z podójnego opodatkowania pod warunkiem wypłaty zysków w postaci dywidendy. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy indywidualni i instytucjonalni chętnie lokują swój kapitał właśne w tę formę biznesu. –  Do tej pory sieci inwestowały w zakup nieruchomości na własność, teraz coraz częściej decydują się na długoterminowy wynajem – mówi Bartosz Kazimierczuk, prezes warszawskiej spółki deweloperskiej, Tower Investments, która planuje tworzenie własnego Funduszu. REIT zapewnia inwestorom szereg korzyści – wysoką płynność i stopę zwrotu, zwolnienie z podatku CIT, czy wreszcie regularną wypłatę dywidendy na poziomie aż 80-90% zysku. To bardzo atrakyjcna oferta. Z analiz rynku wynika, że najpopularniejszymi obiektami inwestycji REIT-ów są biurowce, czy centra handlowe. Widzimy potencjał w akumulacji tych lokazliacji, które przeznaczone będą na powierzchnię handlowo-usługowe – dodaje Bartosz Kazimierczuk.

 

Polska uważana jest za ciekawy rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne, o czym świadczą liczby – około 90% z nich znajduje się w rękach zagranicznych właścicieli, np. Złote Tarasy, czy Galeria Mokotów. W marcu br jeden z największych funduszy REIT w Republice Południowej Afryki pozyskał, aż 75% udziałów w spółce grupy Echo Investments, kontrolującej większość obiektów biurowych i handlowych w Polsce.

 

Powodzenie Funduszy REIT na świecie można upatrzywać także w niespotykanej dotąd koncepcji – pozwala dokonywać inwestycji w nieruchomości na wynajem inwestorom indywidualnym. Mniejsze podmioty nie mają kapitału na samodzielną inwestycję na wynajem komercyjny, grupa inwestorów sumuje więc swój kapitał i wspólnie może zainwestowć w wybrany obiekt.

 

Mimo, że REIT istenieje od lat 60. XX wieku, w Polsce do dziś nie udało się przygotować regulacji prawnych, które pozwalają na wprowadzenie tego typu funduszy. W Ministerstwie Finansów trwają prace w tej sprawie, ale zmian można spodziewać się nawjcześniej w 2018 roku. – Rozpoczęliśmy już prace nad tworzeniem własnego Funduszu. Jesteśmy przekonani, że spełni on oczekiwania inwestorów, co zaowocuje przyrostem kapitału finansującego bezpośrednie inwestycje w nasze nieruchomości – dodaje Prezes Tower Investments.

 

Docelowo REIT-y mają być spółkami najmu nieruchomości komercyjnych, które będą notowane na giełdzie – w ten sposób zasilą budżet Państwa. GPW podjęła się roli koordynatora prac nad przygotowaniem rozwiązania. Fundusze REIT na świecie wyceniane są na 1,6 bln dolarów.

Powiązane artykuły