Handel w Praktyce

Polacy w poszukiwaniu szczęścia zwracają się ku rodzinie i wierze

„Reader’s Digest” ogłasza wyniki globalnego sondażu „Wpływ środowiska, wiary, rodziny i pracy na poczucie szczęścia”.


W poszukiwaniu szczęścia Polacy zwracają się ku rodzinie i wierze, przykładając mniejszą wagę do pracy. Tak wynika z najnowszego globalnego sondażu przeprowadzonego przez „Reader’s Digest”, jedno z najpoczytniejszych pism na świecie. W badaniu zapytano czytelników z różnych krajów, co jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym szczęście: więzi międzyludzkie, rodzina, wiara czy praca.

W sondażu uczestniczyło ponad 6800 czytelników z 10 krajów, a jego wyniki zostały opublikowane na łamach magazynu „Reader’s Digest”. Sondaż został przeprowadzony za pośrednictwem internetu w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Czechach, Finlandii, Niemczech, Polsce, Rumunii, Rosji, Słowenii i na Węgrzech.

W każdym kraju najważniejszym czynnikiem zapewniającym szczęście okazała się rodzina. Na pierwszym miejscu umieściło ją blisko trzy czwarte respondentów (71%). Daleko za rodziną, na drugim miejscu, znalazła się wiara (16%) – za wyjątkiem Brazylii i Stanów Zjednoczonych, gdzie jedna trzecia respondentów uznała ją za najważniejszą (odpowiednio 26% i 32%). Na trzecim miejscu uplasowała się praca (7%). Za czynnik najmniej istotny uznano w sondażu więzi międzyludzkie (6%).

– Sondaż potwierdza, że sukces w pracy nie zawsze przekłada się na szczęście. Najwyraźniej udane życie zawodowe nie ma już takiego znaczenia dla poczucia szczęścia jak kiedyś. Ważniejsze dziś są rodzina i wiara − komentuje Raimo Moysa, redaktor naczelny międzynarodowych wydań „Reader’s Digest”.

W Polsce aż 61% respondentów odpowiedziało, że tym, co w największym stopniu zapewnia im szczęście, jest rodzina. Mniej, bo 18%, wskazało wiarę, 12% – pracę, a 9% – więzi międzyludzkie.

Oto, na co wskazują wyniki sondażu:

– Rodzina:

Rodzina znalazła się w każdym kraju na pierwszym miejscu. Wskazało na nią od 61% (w Polsce
i Rumunii) do aż 83% respondentów (na Węgrzech). Rezultaty były podobne wśród wszystkich pytanych, co dowodzi, że rodzina czyni respondentów szczęśliwymi bez względu na płeć, wiek czy stan cywilny.

– Wiara:

Stany Zjednoczone okazały się krajem, w którym najwyższy odsetek respondentów wskazał wiarę jako najważniejsze źródło szczęścia (32%). Na drugim miejscu pod tym względem znalazła się Brazylia (26%). Na trzecim – ex. aequo Polska i Rumunia (18%).

– Praca:

Najmniejszy odsetek respondentów wskazał na pracę jako najważniejszy czynnik zapewniający szczęście w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (3%). Na przeciwnym biegunie znalazły się Polska i Rumunia – po 12%.

– Więzi międzyludzkie:

Najmniej respondentów, zaledwie 1%, wskazało więzi międzyludzkie jako główne źródło szczęścia w Brazylii. Tuż za nią uplasowały się Stany Zjednoczone (2%). Natomiast na szczycie rankingu pod tym względem znalazły się Niemcy, Polska i Rumunia (po 9 %).

Polacy w poszukiwaniu szczęścia zwracają się ku rodzinie i wierze
Wyniki – tabela

Powiązane artykuły